вівторок, 29 грудня 2020 р.

 

Горішки долі


(із циклу: "Оповідки від бабусі Марусі")

 Колись давно, перед Різдвом, трапилася ця цікава історія, - розпочала свою розповідь бабуся Маруся. 

Жила собі звичайна і дружна родина. Господар напередодні свят вирішив привезти дров з лісу, запряг свого коника в сани тай вирушив уже знайомою, витоптаною дорогою до лісу. Конячка Зірочка, бігла собі розмірено, як завжди, та раптом, наче спіткнувшись, зупинилася.

У ті часи в лісі вовчі зграї водились, отож Господар вирішив що кінь вовків відчув, і вже було схопився за рушницю, та глянувши на Зірочку побачив у неї  над головою живу, зелену гілочку ліщини з двома горішками…

 -Дива тай годі,- подумав він, -в морозну днину і зелені листочки…Ото донечка зрадіє, буде подарунок на Різдво.

 Зірвав горішки, поклав в кишеню тай поїхав собі далі. Повернувся додому пізно, дружина вже святкову вечерю на стіл збирала, Дідуха в кутку вони зарання поставили, а солому під стіл господар вже сам приніс. Накрили на стіл те що наготувала господиня, помолилися, а про подарунок господар забув… А дівчинка вночі бачить дивний сон: Наче йде вона дорогою до лісу, аж тут, де не візьмись посеред шляху зелена гілочка ліщини з двома горішками лежить… Підняла її дівчинка, а горішки сяйвом золотим засяяли…

Татусь дівчинки також сон з горішками бачить, прокинувся, згадав про горішки й глянув у куток де кожух висів, а там щось світиться, він аж перелякався, думав що вже хата горить. Зіскочив з лежанки, миттю опинився біля кожуха глянув, а то сяйво від гілочки з горішками йде, дістав її з кишені, а воно зникло. От він ту гілочку і поклав дитині в долоньку, котру вона після цього міцно стиснула і так аж до ранку проспала.

Прокинувшись вранці, Софійка, так звали дівчинку, побачила гілочку і пригадала свій сон тай мовить до тата:

-Це ти мені гілочку з горішками привіз?

-Так,- відказує тато,- це для тебе доню подарунок.

-А я її у вісні бачила, дякую тату. Гілочку у водичку поставлю, а на весні цей росточок посадимо, горішки їсти не буду, залишу собі на згадку про Різдво.

На цьому і завершилась їх розмова. Дівчинка підростала, і така красуня виросла, що очей не відвести!

Про горішки за домашніми клопотами зовсім забула. Та одного дня через їх село їхали купці. І серед них був дуже гарний молодик. У нього всі дівчата хочуть щось купити, а хлопець і мовить до них:

-Чув я, що у ваших краях ліщинові горішки ростуть, може у когось на обмін знайдуться?

Саме в цю хвилину на ярмарок і Софійка почувши  що говорить молодий купець, пригадала про горішки, подаровані колись давно татом. І швиденько побігла додому. У своїй дитячій схованці знайшла вона маленьку хустинку, а в ній горішки, та такі гарні, наче щойно з куща зірвані. Глянула дівчина на них і шкода стало розлучатися з теплим спогадом дитинства. Але цікавість взяла таки верх. - От тільки гляну, що ж він мені за два горішки запропонує тай заберу їх назад,- подумала Софійка і миттю поспішила знову на ярмарок. Підходить до купця, а він як глянув на дівчину так і закохався тай вона рум’янцем вкрилась. Розгортає хустину, і очам своїм не вірить… Горішки золотом сяють…, а купець радісно усміхнувся, дістає малесеньку коробочку, відкриває, а в ній горішок, точнісінько такий як один із тих двох, котрі Софійка принесла… Коли третій горішок ліг поруч них, шкарлупки  і розкрилися. У двох лежали вінчальні обручки, а в третій - золоте сердечко з рубіном! Зібралось все село на те диво глянути, а молодий купець і каже, так ось чому мене тато саме сюди відправив, а ведино дівчино мене до своїх батьків. Прийшли вони до хатини, чемно привітався молодик з батьками дівчини тай почав розмову:

 -Колись давно мій тато проїздив уже цими краями і привіз мені горішок ліщини в подарунок, їхав він якраз на Різдво, а на дорозі, перед його конем, звідкись взялась гілка ліщини з горішком. В ту ніч він сон віщий бачив, що через 15 років, я маю саме в цих краях знайти собі наречену. У неї мало бути ще два таких горішки. От я її і знайшов. Дуже полюбилася мені ваша дочка. Після свят сватів буду засилати.

Дівчина була щасливою, але сором’язливо очі опустила, а батьки згоду свою дали. Бо то був знак Долі.

І прожили молодята щасливо свій вік, і своїм дітям, онукам та правнукам цю історію розповідали. Отак і в моїй пам’яті ця історія залишилась, дива трапляються на Різдво…- закінчила свою розповідь бабуся Маруся.

#ГалинаРибачукПрач #казки

субота, 26 грудня 2020 р.

 

Подарунки в заметіль
(із циклу"Оповідки від бабусі Марусі")

Після вечері, дітки дружно вмостилися біля ялиночки, що стояла в куточку, і бабуся Маруся почала свою оповідку:

   Одного святкового вечора, коли у домі настала тиша, а на вулиці падав пухнастий сніг, в двері хатинки, що стояла на краю села неподалік лісу, хтось тихесенько постукав… Зима, того року, видалась холодною та сніжною. Заметіль створювала величезні, непролазні кучугури та такі, що приходилося господарям серед ночі розчищати їх, щоб вранці двері могли відчинитися. Так от, господиня тої домівки, а її звали Февронія, або просто Хаврона, Хаврося, прислухалась і промовила до свого чоловіка:

    -Дивно, мені почулося чи то насправді хтось стукає? Хто ж це у таку заметіль до нас навідався…? Та і година вже пізня… Може почулося… Та ні, хтось таки стукає…

-        - Хм, таки стукає, - відгукнувся Тихін, так звали чоловіка Хавросі,- піду погляну, що там відбувається.

Вийшовши у ганок, він потихеньку почав відкривати двері, тай завмер на місці… На розчищеному від снігу порозі лежало зовсім знесилене маленьке оленятко, а над ним схиливши голову стояла  красуня олениця зігріваючи малюка своїм диханням, а копитом розгрібаючи сніг, та поглядаючи стривожено на Тихона.

-        -Отакої, - промугикав господар, - Хавросю, поглянь хто до нас завітав! Думаю, що це неспроста…

Діти почувши якийсь гамір, вибрались зі своїх тепленьких ліжечок та зацікавлено притулились до вікна, намагаючись хоч щось розгледіти. Февронія обережно підійшла до оленятка, щоб добре роздивитись, що ж таке могло трапитись, що горда олениця привела його до людей. Оглянувши тваринку, вона побачила на лапці залізяку…

-       - Ой, Тихоне, так це ж капкан! Знову оті злодюги по лісі нишпорять! Іди мерщій сюди, тільки не злякай їх. 

    Чоловік прихопивши  інструмент уже потихеньку виходив на поріг. І незабаром оленятко, з перемотаною біленькою хустинкою лапкою, лежало у теплому сіннику та дрімало.

-      - Слава Господу, -промовила Хаврося,-  лапка не ушкоджена, лише маленька подряпина.

Мати - олениця низько схилила голову перед господарями, мабуть дякуючи за допомогу. І в цей час небо прояснилося наче вдень, і на ньому діти, що виглядали крізь вікно розмальоване морозом, та їх батьки побачили велике яскраве коло, промені якого сягали землі окутуючи ним Февронію і Тихона, так наче дякували за щирість та доброту. Хустка, якою була покрита голова Хавросі стала зоресяйною і зморщечки, які вкривали ще молоде обличчя, розгладились, а Тихін, посміхаючись від невидимого щастя, зміг розправити свою натруджену від важкої роботи спину. Діти зачаровано споглядали на ці дива, та побачивши, що батьки повертаються в дім, миттю кинулись у свої ліжечка.

Вранці, прокинувшись, усі швиденько поспішили до сінника, але ні оленятка, ні його мами там уже не було. Залишилася тільки біленька хустина, котра стала уквітчана по краях червоними квітами, та шматок металу, що виднівся з під неї та сяяв золотом.  

-Так це ж підкова!- вигукнув господар.

-На щастя,-додала господиня.

  Здивуванню та радості
родини не було меж. І відтоді їх життя зовсім змінилося, вони завжди мали всього вдосталь та щедро ділилися з тими хто цього потребував.

-        Добрі справи завжди повертаються сторицею, а особливо під час Різдвяних свят,- завершила свою оповідку бабуся Маруся і ніжно погладила кожного малюка по голівці, даруючи їм тепло своєї щедрої душі.


@Галина Рибачук- Прач
Світлини : інтернет реурс.Дякую.


четвер, 17 грудня 2020 р.

 




Сніжинка.

Зимовий ранок видався похмурим. Маленька дівчинка, закутана у довжелезний шарфик, зав'язаний вузликом на спині, копирсалася усніговій кучугурі. Видно було, що замерзла, але додому не поспішала. Подув легенький вітерець, з небес посипався лапатий сніг. Марійка, так звали дівчинку, долоньками ловила пухнасті сніжинки та уважно їх роздивлялась. Сніжинки від теплого подиху дівчинки швидко танули і потічком стікали з долоньки. Марійці шкода було, що така краса так швидко зникає, і вирішила вона їх намалювати.

Швиденько побігла додому, зігріла рученята тай взялася до роботи. І намальовані сніжинки наче оживали на папері. Всі  вони були такі гарні і такі різні, хоча ім'я у них було одне - Сніжинка. А одна із них усміхалася дівчинці та наче кликала її на прогулянку. Вже починало сутеніти, адже дні взимку набагато коротші ніж літечком, та Марійка, незважаючи на це, накинула на себе шубку і знову гайнула у двір.

Сніг все ще падав. По подвір’ю пробігла пухнаста кицька і зникла десь у конюшні. «Мабуть до Гнідого погрітися побігла,» - подумала усміхаючись дівчинка. Раптом її увагу привернуло яскраве сяйво на підвіконні. Вона зацікавлено кинулась туди. Здивуванню не було меж, коли вона побачила там свою сніжинку, так, так, саме ту яка до неї посміхалась...

- От дива,- подумала Марійка.

- Привіт, - озвалася Сніжинка,- так, це я, Сніжинка намальована тобою. Дякую, що ти подарувала мені нове життя дозволивши побачити цю прекрасну планету. Ти не хвилюйся, хоч вік Сніжинок у цих краях короткий, зате як же тут гарно!

Марійка була у захваті від своєї нової подружки. Вона частенько через віконце милувалась її красою. А коли приходив сон, вони удвохмандрували в просторі. У Святкову Різдвяну ніч вітали першу Зіроньку, котра дарувала свою любов та добрі вісті людям. Сніжинка показувала дівчинці казковий світ льодового королівства. Марійка уважно все роздивлялась, а вранці малювала акварелями чарівні пейзажі світів у яких побувала.

Та одного разу на прогулянці, дівчинка, замріявшись, відійшла 

від дому, опинившись в дальньому кутку села й розгубилась…

Несподівано, за спиною, почула чиєсь ричання. Їй стало так лячно, що аж колінця затремтіли. Дівчинка впала в кучугуру зі снігом та вмить почула вже скавуління... Швиденько піднявшись на ноги

побачила як величезний пес грузнучи у наметах втікав подалі від

неї, а на нього звідусіль летіли пухкі сніжки, та так їх було багато, що пес злякався і втік. Такої кількості сніжків Марійка ніколи ще не бачила... Аж тут її увагу привернула яскрава сніжинка, яка весело посміхаючись кружляла у повітрі в парі з іншою так наче танцювала для Марійки.

-         Дякую, дорога моя Сніжинко-Балеринко, це ж ти врятувала мене?! Та Сніжинки летіли, танцюючи над дівчинкою, вказуючи дорогу додому.

  Марійка забігла в хатинку, та перед цим ще раз подякувала Сніжинці. З того дня у маленької Сніжинки з'явилося нове ім'я- Сніжинка-Балеринка. А Марійка спала в тепленькому ліжечку знаючи, що там, за віконцем, її охороняє маленька подружка Сніжинка-Балеринка, бо вони друзі, а справжня дружба має велику силу люблячих сердець.  

    #ГалинаРибачукПрач

    @Галина Рибачук-Прач                                                                         

   Світлини взяті з інтернет ресурсу, дякую!      

 




\


#


Білий сніг

Хіба не диво білий сніг,
що стелиться під ноги?
Танцюючи летить з небес
скриваючи тривоги.
Із нього свій портрет зима
малює по вкраїні.
У біле хутро зодяга
кущі й дерева сірі.
Й наче ховає від когось
кетяги горобини.
Червоні ягідки в снігу
наче сердець краплини.
Біло-сріблястим килимком
поля прикрила щиро.
Зима сьогодні, у думках,
якась напрочуд мила.

неділя, 13 грудня 2020 р.

 Хочу, друзі, вам сказати:

Все в житті проходить!
Пандемія темп вгамує
Й більше не нашкодить!
Дні летять, життя триває,
І найкраще свято-
Чути сміх дзвінкий малечі,
З ними заспівати,
Зазирнути в оченята
Та разом радіти,
Бачити, як сонце сяє,
Снігом поле вкрите.
Он Сергійко та Софійка
Книжечку гортають,
І шепочуть щось тихенько,
Уважно читають.
І Андрійко руку тягне,
Хоче щось спитати,
А Даринка та Аринка
Хочуть танцювати!
Ожило усе навколо -
Віруси й злякались:
Від дітей втекли, далеко
В лісі поховались!
Щастя весело крокує
Легкою ходою,
Діточок веде за руки
Радо за собою🙂🌞
Коли бачиш щирі, теплі очі дітей серце переповнює радість!

неділя, 6 грудня 2020 р.

 Мамина хустина


Хустина пахне маминим волоссям,
Ввібравшим в себе запахи лісів.
Й чи то так є, чи, може , так здалося,
Що в ній дороги тих, далеких днів...
В хустинці цій душа є, є і крила,
Любов у ній прихована батьків:
Матуся цю хустиночку носила,
Татусь колись на свято їй купив...
Я ж бережу її, як світлий спомин,
Кладу до скрині й знову дістаю...
Пригадуючи кожне їхнє слово,
Їх мудрістю щоденно я живу.

субота, 5 грудня 2020 р.

 Дотик

Відчути на дотик
Тепло твоїх слів,
Пірнути у прірву
Із казки і мрій...
Зріднитися з вітром
Летіти кудись,
Де б сонце і літо,
І душі сплелись...
Мовчати й кружляти
Осіннім листком -
Барвистим, іскристим,
Мов райдужний сон...
Кохати, чекати,
Можливо, й віки,
Аби лиш торкнутись
Твоєї руки.



5 грудня 2017 р. ·

середа, 2 грудня 2020 р.

Промінь сонця крізь віконце
Проситься до хати,
Щоби разом з Тимофійком
Книжку почитати
Попестити кошеня
І теплом зігріти,
Ясні промені послати,
Щоб розквітли квіти!
Не важливо, що зима
Й віхола лютує -
Сонце стукає у дім!
Може, хто почує!

 


Заревом, маревом
З лісом голубиться,
З квітами білими
Пеститься-любиться,
Їх серцевинки
Гаптує золотом,
Теплом у літечку,
Осінню - холодом.
Переплітається
З диво- ягідками
Й жовто - пурпурними
Листячком, гілками...
Вітру безликому
Честь така випала...
Літечко бавило
Й осінь покликала...